Як, куди і коли сіяти озиму пшеницю.

Попередники.

Дуже відповідально необхідно ставитися до вибору попередників озимої пшениці. Саме від попередників залежить стан і готовність грунту. А саме - наявність достатньої кількості вологи і поживних речовин, що впливають на подальше проростання і розвиток сходів, їх врожайність і якість отриманого зерна.

Коли сіяти озиму пшеницю -фото1

Варто відзначити, що врожайність і якісні показники озимої пшениці в більшій мірі залежать від попередників, ніж від рівня подальшого мінерального агрофона.
До ідеальних попередників відносяться зернобобові культури - конюшина, люцерна, горох, вико-вівсяні суміші і соя (ранньостиглих сортів).
Ці культури залишають достатню кількість вологи в грунті, і сприяють накопиченню в грунті азоту за рахунок розвитку на коренях бульбочкових бактерій.
Якщо ви плануєте на майбутнє сіяти озиму пшеницю, агрономам обов'язково слід враховувати ці культури при розробці системи сівозміни в господарстві.
Також рекомендується при достатній наявності вологи в грунті, насамперед сіяти озиму пшеницю після непарових попередників, потім по зайнятим парам, а вже за ними - на чорних парах і зрошенні.

Оптимальні строки посіву озимої пшениці.

Терміни посіву мають дуже вагоме значення при вирощуванні озимої пшениці. Слід зауважити, що врожайність рослин знижується як при занадто ранніх, так і при пізніх посівах, причини описані нижче.

Коли сіяти озиму пшеницю -фото2

У нашій зоні вирощування, строки сівби можуть злегка змінюватися від погодних умов, які в значній мірі впливають на вологість грунту. При достатній вологості грунту, оптимальні терміни визначаються між 10-30 вересня, коли середньодобова температура повітря становить + 15-16 С. А в останні роки, не втрачають по врожайності і відносно добре виходять посіви, посіяні аж до 20 жовтня.
До зимівлі рослини повинні вегетувати протягом 55-60 днів.
Занадто ранні строки посіву призводять до переростання, надмірного кущіння, після цієї рослини мають знижену зимостійкість, через що знижується врожайність.
Пізні терміни посіву не дають рослинам розкущитися, сформувати 3-4 листочки і розвинути нормальну кореневу систему. Всі ці процеси триватимуть навесні, і будуть гальмувати нормальний розвиток озимої пшениці.

Норма висіву насіння.

Для отримання найбільш високої продуктивності рослин, слід дотримуватися оптимальних норм висіву насіння для певного сорту або гібриду на підставі рекомендацій селекціонерів-оригінаторів.

Коли сіяти озиму пшеницю -фото3

Традиційно вона становить 3-5,5 млн.шт на 1 га. Далі норма висіву коригується з урахуванням попередників, строків сівби, використання добрив, якості посівного матеріалу і способу посіву.
На родючих ґрунтах, або при високих агрофонах добрив, а також після ідеальних попередників норму висіву рекомендується зменшувати.

Обробіток грунту.

Передпосівний обробіток полів рекомендується провести за місяць до сівби озимої пшениці. Проводиться розпушування грунту на глибину від 8-10 см до 20-25 см (в залежності від попередника і стану), з одночасним вирівнюванням і зворотним ущільненням поверхні. Залежно від проростання бур'янів проводять додаткову обробку грунту.

Коли сіяти озиму пшеницю -фото4

Далі проводиться посів з одночасним дискуванням або культивацією і ущільненням ґрунту - це впливає на дружність і рівномірність сходів.
Підготовка ґрунту повинна забезпечити її розпушування до мелкокомковато стану і одночасне вирівнювання. У посівному шарі повинні переважати грунтові частинки діаметром 1-3 мм.
Грудки діаметром понад 8 см не допускається, так як погано впливають на рівномірність розвитку рослин внаслідок різної глибини загортання насіння.

Глибина посіву озимої пшениці.

Глибина посіву не менш важливий фактор ніж інші, і в подальшому визначає польову схожість, дружність сходів, зимостійкість, подальший розвиток і врожайність озимої пшениці.
Також глибина посіву озимої пшениці залежить від багатьох складових - це вологість грунту, її гранулометрична структура, кліматичні умови,
особливості сорту або гібрида, якість насіння озимої пшениці а також строки сівби.

Коли сіяти озиму пшеницю -фото5

Дуже важливо, що б насіння озимої пшениці потрапило у вологий шар, від цього залежить час появи пагонів. При відносно глибокому посіві великий ризик отримати рослини з поганою опірністю до несприятливих кліматичних умов. Оптимальною усередненою глибиною вважається 4-5 см.
При нестачі вологи у верхніх шарах грунту і в посушливих місцях, глибину посіву насіння озимої пшениці можна збільшувати на 1-2 см. При неглибокому закладенні насіння збільшується можливість вимерзання посівів як наслідок раннього визрівання.
Сподіваємося що в якійсь мірі, простою та доступною мовою, змогли довести важливість такої складової як - строки посіву озимої пшениці та її вплив на продуктивність рослин, врожайність і кінцевий результат.