Конвеєрне вирощування цукрової кукурудзи.

Багатьом фермерам відомо, що цукрова кукурудза після її збирання в фазі молочно-воскової стиглості має не довгий період зберігання, тому бажано реалізувати її в максимально стислий термін так як з часом виникає загроза втрати товарності та погіршення смакових якостей. Згодом (якщо не охолоджувати продукцію), цукрова кукурудза втрачає свої солодкі властивості, і цукор починає поступово перетворюватися в крохмаль. У звичайних умовах солодкі сорти втрачають цукор швидше, супер-солодкі сорти можуть зберігатися від одного тижня до двох, не втрачаючи смакових якостей.

Іноді виникає проблема з реалізацією (обробкою) всього обсягу вирощеної продукції в короткий термін. Та й покупцям хотілося б насолоджуватися смаком свіжої цукрової кукурудзи протягом усього літнього сезону. Виникає питання, як забезпечити рівномірне надходження якісної смачної цукрової кукурудзи  протягом тривалого періоду на «свіжий ринок»?

Конвеєрне вирощування цукрової кукурудзи. -фото1

Виробничий досвід великих сільскогосподарських підприємств які займаються вирощуванням цукрової кукурудзи і досвід дрібних виробників (фермерів спрямованих на свіжий ринок) показує, що для рівномірного надходження врожаю протягом тривалого періоду, найбільш раціонально застосовувати конвеєрне вирощування цукрової кукурудзи.

В першу чергу виробник повинен визначитись з підбором якісних гібридів, в яких присутня ціла низка властивостей необхідних для отримання виробництвом високопродуктивної, якісної продукції протягом всього сезону.
Виходячи з результатів проведених опитувань, виробничих випробувань в 15-ти областях України та опитування споживачів, рекомендуємо такі гібриди цукрової кукурудзи для конвеєрного вирощування: Мегатон F1, Драйвер F1, Оватона F1, Растлер F1, Генератор F1 та новий надранній гібрид (67-69 днів) НМХ 821 F1 дійсно супер-солодкий гібрид для конвеєрного вирощування.

Конвеєрне вирощування цукрової кукурудзи може бути трьох видів:

1. Це вирощування кукурудзи одного гібрида (наприклад Мегатон F1) з використанням декількох термінів посіву, з інтервалом в 10-14 днів, починаючи з найбільш раннього і закінчуючи посівами в кінці червня (застосовується дрібними виробниками, де переважно використовується ручна праця). Наприклад, проводиться посів в 1 декаді травня, потім - в 3 декаді травня і 1 декаді червня.

Вирощування цукрової кукурудзи Мегатон конвеєрні способом - картинка

2. Одночасний посів гібридів з різними показниками скоростиглості (наприклад – надранні – МНХ-821 F1, ранні – Оватона F1, середні – Растлер F1Драйвер F1, пізні – Мегатон F1Генератор F1), де виходячи з особливостей, вегетаційного періоду кожного з названих гібридів, посіви супер-солодкої кукурудзи досягають технічної стиглості та придатні для збору врожаю в різні терміни протягом цілого сезону. Використовується на середніх та великих площах посіву цукрової кукурудзи для мінімізації трудових витрат на посів, та присутності свіжої, якісної продукції в торгівельних мережах.

Посів цукрової кукурудзи конвеєрні способом - картинка

3. Змішаний тип, де комбінуються обидва перерахованих вище методи, дозволяє найбільш ефективно використовувати конвеєрне вирощування цукрової кукурудзи та отримувати свіжу продукцію протягом тривалого періоду, до 2-х місяців, а при застосуванні розсадного способу до 3-х місяців.

Наприклад, вирощування розсадним способом гібридів НМХ-821 F1 та Оватона F1, далі прямим висівом гібриди Драйвер F1 або Растлер F1, і на завершення Мегатон F1 або Генератор F1. Можливо також провести посів в два терміни гібридом Драйвер F1 та завершити літнім посівом гібрида Мегатон F1.

ТОВ НВМП «Антарія» підібрали оптимальний перелік якісних гібридів супер-солодкої кукурудзи для конвеєрного вирощування, щоб задовільнити потреби всіх виробників цукрової кукурудзи починаючи з великих консервних комбінатів та закінчуючи невеликими приватними підприємствами та торгівельними мережами по реалізації насіння для населення.

Конвеєрне вирощування цукрової кукурудзи. -фото2

Конвеєрне вирощування цукрової кукурудзи має ряд переваг:

• при використанні різних за скоростиглістю гібридів, або декількох термінів посіву - виконується головна вимога ринків і торгових мереж - безперебійне забезпечення свіжою продукцією протягом всього сезону, що дозволяє продавати продукцію за вигідними цінами і налагодити щільний контакт з кількома постійними покупцями.
• при конвеєрному вирощуванні не так гостро стоїть проблема збирання врожаю в короткі терміни.
• при конвеєрному вирощуванні значно зменшується ризик отримання низького врожаю зі всієї площі посіву особливо в несприятливих умовах через те, що один термін вирощування може дати низький урожай, а інший нормальний. Протягом сезону для різних строків посіву можуть бути різні умови, сприятливі для одних і несприятливі для інших.
• конвеєрне вирощування цукрової кукурудзи дозволяє вчасно реалізувати продукцію по кожному окремому терміну, а якщо на тій же площі вирощувати цукрову кукурудзу в один термін, то завжди існує ризик, що велику кількість продукції просто не встигнеш реалізувати за кілька діб.

Конвеєрне вирощування цукрової кукурудзи має і деякі недоліки:

• для пізніх посівів кукурудзи потрібні додаткові витрати на підтримку грунту в підготовленому стані до 2-3 місяців від початку польових робіт навесні;
• при посіві пізньою весною і влітку існує ризик, що насіння потрапить в недостатньо вологий грунт, і буде мати погану польову схожість, тому в такому випадку треба або дочекатися опадів (проводити додатковий полив самому) або висівати на більшу глибину (6-8 см);

Конвеєрне вирощування цукрової кукурудзи. -фото3

• також, при конвеєрному вирощуванні потрібно більше трудовитрат на догляд за посівами і збирання врожаю, адже ці заходи проводяться в різні терміни для різних термінів дозрівання.


При конвеєрному вирощуванні цукрової кукурудзи можна отримувати свіжі качани безперервно протягом 60-70 днів, а при використанні розсадного способу до 90-100 днів. Практичним шляхом встановлено, що для ранньостиглих гібридів оптимальна густота рослин - 60-65 тис./га, середньостиглих - 55-60 тис./га, схема розміщення рослин 70 × 30-35 см. На зрошенні оптимальна густота відповідно 50-55 тис.шт./га. Схема розміщення рослин на крапельному зрошенні (120 + 60) × 20 або (140 + 40) × 20 см.

Перший термін посіву при конвеєрному вирощуванні цукрової кукурудзи для умов південної України - коли грунт на глибині 10 см прогріється до 10-12 ° С починається з 10-15 квітня, кожний наступний - через 10-14 днів після попереднього, тобто коли рослини на попередніх посівах вже мають 1-2 листки. Кінцеві терміни посіву в умовах південної України - до 20 - 30 червня. Така схема посадки і вирощування дозволяє отримувати перші качани для свіжого ринку починаючи з кінця червня і закінчуючи вереснем, на протязі 3-х місяців.

Конвеєрне вирощування цукрової кукурудзи. -фото4