ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ЦУКРОВОЇ КУКУРУДЗИ

ПОПЕРЕДНИКИ

Цукрова кукурудза досить вимоглива до попередників. По-перше, структура грунту повинна бути оптимальною, по-друге, попередники не повинні сильно «висушувати» грунт (соняшник, цукрові буряки). Зернові, зернобобові, гречка, баштанні, овочеві та картопля - є придатними попередниками.

Не слід сіяти після кормової кукурудзи або проса, щоб запобігти поширенню загальних шкідників і хвороб. Сама по собі кукурудза цукрова є хорошим попередником для всіх культур.

попередники -фото1 попередники -фото2 попередники солодкої кукурудзи -фото3

ОБРОБКА ГРУНТУ

Для вирощування кукурудзи вирішальне значення має якісна і вчасно проведена зяблева оранка у вересні - жовтні, і весняна передпосівна обробка грунту. Для кращої закладення пожнивних залишків і знищення проростків бур'янів проводять обробку важкими дисковими боронами у взаімопротівоположних напрямку в два сліди з інтервалом 7-10 днів. Зяблеву оранку проводять на глибину 27-30 см плугами з передплужниками. Слід зазначити, що чим раніше була проведена оранка, тим більше накопичується вологи в осінньо-зимовий період. Оптимальним для оранки час є 2-3 декада серпня.
Навесні проводять закриття вологи важкими боронами в 1-2 сліду.
Потім для знищення бур'янів і розпушування грунту проводять не менше 2-х культивацій грунту з одночасним боронуванням. Першу культивацію проводять на глибину 10-12 см. Через 10-12 днів проводять другу культивацію на глибину 8-10 см в агрегаті з боронами або волокушами.

 посів цукрової кукурудзи - фото

ПОСІВ

До висіву насіння солодкої кукурудзи приступають при середньодобовій температурі грунту 13-14 ° С. Не слід висівати цукрову кукурудзу в недостатньо прогрітий грунт, так як сходи з'являються дуже повільно і недружно, насіння більше пошкоджуються проволочником, пліснявіють і втрачають схожість, що призводить до зрідження посівів і зниження врожаю.
Насіння висівають широкорядним способом, це залежить від використовуваної техніки, але в основному використовують міжряддя - 70 см. Посів на глибину 4-5 см. Відстань між рослинами в рядку 20-30 см. Цукрову кукурудзу висівають з розрахунку 60-65 тис. / Га , щоб мати до збирання близько 55-60 тис. / га.
Залежно від маси 1000 насінин у ваговому еквіваленті потрібно висіяти 12-15 кг / га.я

ЗРОШЕННЯ 

Як і всі овочеві культури цукрову кукурудзу потрібно поливати. Використовують або дощувальні установки або крапельне зрошення. Сумарне водоспоживання цукрової кукурудзи становить от 3000 до 3500 м3 / га.
При дощуванні не економно витрачається «дорога прісна» вода, ущільнюється грунт, можуть пошкоджуватися листя, зростає ризик захворювань листя.
На крапельному зрошенні збільшується розмір качанів, кількостей і вага зерен. Характерно збільшення ефективності використання води і електроенергії. При використанні системи крапельного зрошення знижуються витрати на добрива: так як поживні речовини потрапляють безпосередньо в центр кореневої системи,
не відбувається їх вимивання і збільшується поглинання рослиною. Мінімізується ризик гниття, розвитку патогенних мікроорганізмів, хвороб і бур'янів.

Догляд за посівами -фото

ДОГЛЯД ЗА ПОСІВАМИ

Застосування засобів захисту рослин кукурудзи залежить від фітосанітарного стану грунту і посівів кожного окремо взятого року. Однак, завжди необхідно звертати увагу на головні (найбільш негативно впливають на врожайність) кукурудзяні шкідники, хвороби і бур'яни. Моніторинг шкідників і хвороб є важливим кроком в циклі захисту рослин.
На початку розвитку кукурудза росте повільно, тому необхідно провести захист від бур'янів. Щоб знищити бур'яни, зруйнувати кірку і зберегти вологу, не пізніше, ніж за 3-5 днів до появи сходів на посівах кукурудзи потрібно провести боронування в один-два сліди. Боронують легкими або середніми боронами.
Це підсилює також доступ повітря до кореневої системи і сприяє появі більш дружніх сходів. Ще одне боронування проводять у фазі 3-4 листочків поперек рядків. Краще проводити боронування посівів після обіду, коли рослини втратять тургор, зменшує травмування рослин.

ДОБРИВА

Розрахунок доз мінеральних добрив проводять з урахуванням вмісту поживних речовин у грунті та виносу їх із запланованим урожаєм. На формування 1 т зерна з відповідною кількістю стебел і листя використовується: азоту - 25-32кг, фосфору - 11-15 кг, калію - 25-35кг, магнію і кальцію 6-10 кг, сірки -3-4кг, заліза - 220г, марганцю - 110г, цинку - 90г, міді - 15 г, бору -11 г, молібдену - 1 м

Азот. 

Норма внесення азотних мінеральних добрив для цукрової кукурудзи становить приблизно 150 кг на га. З них тільки 10-15% використовується рослиною протягом перших 30 днів. Набагато важливіше наступний 30-ти денний період, коли рослина використовує близько 70% азоту, тому рекомендується розділити внесення азоту, оскільки азот має тенденцію вимиватися з ґрунту.

Фосфор.

Фосфорних мінеральних добрив потрібно приблизно 90 кг на гектар. Так само, як і азоту, рослина використовує його лише 30% за перші 30 днів, 60% за другий місяць.

Калий. 

Для цукрової кукурудзи потрібно досить мало калійних мінеральних добрив - всього 30-60 кг на га. 15% з нього використовується в перший місяць, 80% в наступний 30-денний період. Mожно вносити як одного разу, так і в кілька прийомів.

Крім макроелементів в «раціон» цукрової кукурудзи повинні входити мезо- та мікроелементи: кальцій, магній, бор, марганець,
мідь, цинк, молібден, залізо та ін.

Система заходів боротьби - фото

СИСТЕМА МІР БОРОТЬБИ:

Розрізняють агротехнічні, хімічні і біологічні заходи.

Для знищення однорічних бур'янів при їх проростанні після сівби проводять дворазове, а при необхідності - триразове боронування: після появи сходів кукурудзи, в фазі 2-3 і 4-5 листків.
Під час вегетації проводять міжрядні культивації на глибину 6-8 см.

Хімічні заходи боротьби

З хворобами обмежуються протравленням насіння для захисту від збудників цвілі і головешки. Для ефективної хімічного захисту зараз існує цілий ряд різних препаратів, які з урахуванням зональних та місцевих особливостей, згубно діють на суто специфічні хвороби, шкідники та бур'яни.
За 3 тижні до посіву при наявності кореневищних бур'янів вносять гербіциди з діючою речовиною гліфосат.

Інсектициди

Для протидії шкідникам застосують дозволені і рекомендовані препарати виходячи з конкретного комахи.

Біологічні заходи

Для боротьби з шкідниками досить ефективним є використання трихограми. Рекомендована норма випуску трихограми - 200 тис особин / га.
Використання трихограми (Т.ostriniae) може зменшити або усунути необхідність в хім. обробках, тим самим заощаджуючи час, праця, пестициди і паливо.

Збір та зберігання солодкої кукурудзи -фото

ЗБІР ТА ЗБЕРІГАННЯ

Коли йде мова про виробництво цукрової кукурудзи для реалізації в свіжому вигляді, ціна і якість - це слова-синоніми. Покупці і споживачі часто висувають додаткові критерії, за якими судять про якість товару, в тому числі смак, зрілість, запах, чистота.
Охолодження продукції і її додаткова обробка безпосередньо після збору є особливо важливими для усунення впливу польової спеки, зменшення псування і подовження терміну зберігання продукції.
Час збору врожаю залежить від сорту солодкої кукурудзи та від якості продукції, яке Ви хочете отримати. Зерна не достигнувшие потрібної зрілості,
виділяють рідкий сік солодкого, кілька нудотного смаку, сіруватого кольору, швидко чорніючого на повітрі. Зерна перезрілій кукурудзи більш тьмяні, при роздавлюванні сік не виділяють. Не рекомендується допускати перезрівання качанів, оскільки зерна стають зморщеними, жорсткими.
До прибирання солодкої кукурудзи починають коли вміст вологи в зерні 68-72%. Суперсолодка сорти, з підвищеним вмістом цукрів, прибирають при 75-77% вмісті вологи в зерні.

Збирають качани вибірково в міру їх дозрівання. При збиранні качани відламують, згинаючи їх в сторону, з кількома листками обгортки.
Транспортувати цукрову кукурудзу краще в покривних листках (обгортках) і ящиках. Кращим строком збирання качанів цукрової кукурудзи для реалізації для переробки є фаза технічної стиглості, яка настає після 24-26 днів після появи маточкових ниток (рильця) на качані. Не можна допускати перезрівання качанів, оскільки зерна стають зморщеними і жорсткими.